برنامه در مسیر توسعه با حضور دکتر جمالی نماینده مردم شریف شهرستان رودبار و شعبان نژاد رئیس جهاد کشاورزی استان گیلان در سیمای گیلان شبکه باران

کشاورز رودباری : استان های دیگر با تولید محصول بیشتر،کیفیت و قیمت کمتر کنترل بازار را در دست گرفته اند به همین دلیل نتوانستیم محصولاتمان را به بازار ارائه کنیم.

دکتر جمالی نماینده شهرستان رودبار:در افزایش سهم زیتون  رودبار موفق نبوده ایم  و بایست  سطح زیر کشت  زیتون را با تامین آب افزایش دهیم.

دکتر جمالی: در شهرستان رودبار با وجود باغات سنتی برای افزایش تولید دچار مشکل هستیم و به همین دلیل در برخی موارد شاهد برداشت زیر ۲ تن در هکتار هستی. باید ارقام پرمحصول را جایگزین این درختان کهنسال نماییم و اصلاح باغات را با جدیت پیگیر باشیم. مشکل توسعه باغات زیتون در شهرستان رودبار کمبود آب کشاورزی است. تالار بورس می تواند به حفظ برند زیتون کشور در شهرستان رودبار کمک کند.

RudbarNews-jamali-toisea

دکتر جمالی: شهرستان رودبار بزرگترین بازار خرید و فروش زیتون در کشور را دارد. از استان های دیگر محصولات زیتون را برای فروش به این شهرستان وارد می کنند.

برخی از فروشندگان زیتون  رودبار در گفتگو با خبرنگار صدا و سیمای استان گیلان عنوان کردند: واردات بی رویه و بی کیفیت محصولات زیتون از سایر کشور ها به برند شهرستان رودبار صدمات جبران ناپذیری را وارد آورده است. این محصولات علاوه بر قیمت پایین، بسیار بی کیفیت می باشند که  با نام زیتون رودبار در برخی موارد فرآوری و عرضه می شود.

دکتر جمالی با اشاره به ایجاد اشتغال در شهرستان رودبار در فرآوری محصولات زیتون گفت: با تولید زیتون در شهرستان و استفاده از تمامی محصولات آن از جمله روغن، دمنوش، عرق زیتون و … می توان با افزایش زمین های سطح کشت زیتون در شهرستان به  اشتغالزایی بیشتری پرداخت.

دکتر منوچهر جمالی نماینده مردم شهرستان رودبار در مجلس شورای اسلامی:  حدود ۵۵۰۰ تن روغن در کشور تولید می شود. هم اکنون ۸۵۰۰ هکتار در شهرستان رودبار زیتون کشت می شود. زمین زیر کشت زیتون را در شهرستان افزایش خواهیم داد اگر مشکل تامین آب برطرف شود .در شهرستان رودبار مشکل روی باغ های سنتی است و در برنامه زمان بندی مناسب تعدادی از درختان معیوب را حذف می کنیم و اصلاح باغات یکی از ضروریات است.ما در شهرستان رودبار برای حفظ ارزش برند زیتون نیازمند ثبت و ایجاد یک برند واحد هستیم تا در سطح کشور و جهان محصولات خودمان را ارائه  کنیم.ما همواره از تولید ثروت به سمت نوآوری و دانش رفته ایم در حالی که بایست از سمت نوآوری و دانش به سمت تولید ثروت برویم. 

شعبان نژاد، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان: مرکزیت زیتون کشور در شهرستان رودبار است .

نجف کاظمی یکی از کشاورزان رودباری در گفتگو با برنامه تلویزیونی در مسیر توسعه الان از شبکه باران
پانزده متر با سفیدرود فاصله داریم اما درختانمان در حال خشک شدن هستند

(Visited 5 times, 1 visits today)

این خبر را به اشتراک بگذارید :