به مناسبت جشنواره مالشوران :
پژوهشی پیرامون دهستان کلیشم
درفاصله ی تقریبی ۳۵ کیلومتری شرق جیرنده روستای زیبای در انزوای کلیشم قرار دارد که تا زمانی نه چندان دور بام اقتدار اقتصادی منطقه بوده است از آنرو که بنا نهاده بر شاهراه مواصلاتی قزوین به گیلان در دورانهای پیش از اسلام و پس از آن بود و محل اتراق و اسکان و استراحت و تجارت کاروانهای دو سویه به شمار می رفت . این راه از قزوین به شاهرود می رسید و از پل تاریخی انبوه و روستای کلیشم می گذشت و وارد دیلمان می شد پس آنگه دستی به جانب سیاهکل و لاهیجان دراز می کرد و دستی دیگر به سوی املش و لنگرود و رودسر . مرمّت و باز سازی این راه در دوره های آل بویه و صفویّه نشان از اهمیّت استراتژیک آن دارد . در کتاب نشانیهایی دور از گذشته گیلان و مازندران نیز نشانه های ارزشمندی از پیشینه‌ی تاریخی منطقه به چشم می خورد. جهانگیر سرتیپ پور می نویسد : “رشته کوهی در گیلان با نام چَرَکوه ، از جنوب به داماش امارلو و  از شمال به دیلمان و از جانب غرب به کلیشم ارتباط دارد که یاد آور نام چخرگر اوستایی و شخرگر یا شخرکوه روزگاران بعد است. ( ص : ۴۳ )

Rudbarnews-samadshogi
رونق اقتصادی این آبادی بر سر راه به حدی بوده است که میزان مالیات ثبت شده‌ی آن در زمان قاجار فاصله‌ی قابل توجّهی را با مالیاتهای تمامی روستاهای عمارلو حتّی جیرنده نشان می‌دهد. رابینو اینگونه آمار می‌دهد: کلیشم : ۱۵ /۴۱۵۲  قران و جیرنده: ۹۴ / ۲۵۴۶  قران. (رابینو، ۱۳۵۰، ۳۱۱) .
در کتاب نامها و نامدارهای گیلان سرگذشتی از آنچه از مبارزه ی دیلمیان با تازیان از سر این مردمان گذشته است این چنین نقل میشود : در زمان حجّاج بن یوسف ثقفی  ( ۹۵ – ۴۰  هجری ) پس از آنکه مردم دیلم پیشنهاد وی را دایر بر سازش رد کردند ، حجّاج قوایی از تازیان به فرماندهی پسر خود محمّد به قصد تصرّف گیلان به سوی دیلم گسیل داشت . جنگاوران دیلم و گیل به شیوه ی جنگی خود دشمن را با جنگ و گریز تا ناحیه کلیشم به کمینگاه کشاندند و در آنجا کار تازیان را ساختند که بقیه السّیف قوای تازی به صعوبت خود را به قزوین رساندند و محمّد بن حجّاج در آن شهر خود را به ساختن مسجدی مشغول داشت . عربان آن را اقلیسم  نامیده در یاد داشت های خود ثبت کرده اند . ( سرتیپ پور، ۱۳۷۵، ۳۱۱)
از جاذبه های گردشگری دهستان کلیشم می توان سَل ( استخر ) طبیعی بر بلندای کوه خُلُشکوه را نشان کرد که سفره‌ی پر برکت و نعمت آب حیات خود را همیشه سخاوتمندانه در اختیار دو آبادی کلیشم و خرمکوه نهاده است . از آثار باستانی این دهستان ، می توان به محوطه خر چاک متعلّق به دوران عصر آهن ۲ و ۳ با شماره‌ی ثبت ملّی ۱۲۸۳۳ اشاره کرد .
از جشنواره های بومی و محلّی عمارلو ، مالشوران آن سهم دهستان کلیشم است که در شهریور ماه ۱۳۹۴ نخستین نوبت آن با حضور مسوولین محلی و علاقمندان به فرهنگ و هنر بر کنار استخر بر قلّه‌ی کوه نهاده ی خُلُشکوه به اجرا در آمد .
شهریور ۱۳۹۵ صمد شوقی جیرنده

این خبر را به اشتراک بگذارید :