مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه رکود با برجام از بین نرفت، گفت: در سال‌های اخیر موضوع رکود در اولویت کار دولت بود اما دولت توفیقی در آن به دست نیاورد.

 زهرا کریمی ظهر امروز در نشست پیامد تداوم رکود بر بازار کار ایران در سالن اجتماعات سازمان برنامه و بودجه استان گیلان در مورد وضعیت دولت در امر رکود اظهار داشت: در سال‌های اخیر موضوع رکود در اولویت کار دولت بود اما دولت توفیقی در آن به دست نیاورد.

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در زمینه اشتغال با اشاره به رشد منفی اقتصادی در سال‌های ۹۱ و ۹۲ در مورد رشد اقتصادی در سال ۹۳ بیان کرد: در سال ۹۳ رشد اقتصادی وجود داشت اما بعد از مسائل رخ داده مربوط به نفت در بعضی موارد بودجه‌های عمرانی کشور متوقف شد.

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه مازندران با بیان اینکه به‌دلایل مختلف رکود با برجام از بین نرفت، در مورد وضعیت ساختمان گفت: هنوز در شرایط بد اقتصادی قرار داریم که این بحث در بخش ساختمان نیز وجود دارد و در بخش صدور پروانه ساختمان در تمام  مناطق شهری رشد منفی وجود دارد.

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به جایگاه مهم سرمایه‌گذاری در اقتصاد کشور درباره شوک اقتصادی حاصل از مصرف خانوادگی توضیح داد: سرمایه‌گذاری مهمترین شاخص برای بازخورد اقتصاد در سال‌های آینده است و نوسانات در سرمایه‌گذاری بسیار حائز اهمیت است و شوک اقتصادی از مصرف خانوار شروع نمی‌شود.

کریمی با بیان اینکه بنگاه‌ها عامل ایحاد شوک به سرمایه‌گذاری‌ها هستند در مورد نحوه ایجاد اشتغال اظهار داشت: اشتغال به دو صورت ایجاد بنگاههای اقتصادی جدید و سرمایه‌گذاری بنگاههای موجود ایجاد می‌گردد و به این دلیل باید به بنگاههای اقتصادی توجه کرد.

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه مازندران با اشاره به عدم دریافت سیگنال از بخش خصوصی برای ایجاد اشتغال در شرایط رکود اقتصادی کشور گفت: یکی از بحث‌های مهم در اقتصاد در حال رکود تزریق پول به اقتصاد بیمار است اما باید موتور اقتصادی کشور سالم باشد تا بتوان از آن استفاده کرد.

کریمی بیان اینکه توان اشتغالزایی بخش‌های مختلف از بین رفته است درباره عوامل مختلف در زمان رکود اقتصادی گفت: دو عامل شوک منفی در کوتاه مدت و ساختار اقتصادی کشور از مهمترین عوامل زمان رکود اقتصادی هستند.

مشاور وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با  اشاره به مازاد بودن ۶۰ درصد از کارکنان شرکت‌های خودروسازی در مورد میزان جمعیت فعال کشور اظهار داشت: در سال ۹۱ میزان جمعیت فعال کشور کاهش پیدا کرد و این درحالی است که در هر سال ۱ میلیون نفر فارغ التحصیل از دانشگاه خارج می‌شوند.

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه مازندران افزود: در بین سال‌های  ۸۵ تا ۹۴ فقط یک میلیون نفر وارد بازار کار  شدند در حالی که صندلی‌های دانشگاهها از ۲ میلیون نفر به ۵ میلیون نفر افزایش یافت.

کریمی با تاکید بر این نکته که بخش اعظم بیکارها فعال هستند در مورد تعطیلی واحدهای صنعتی بیان کرد: در بین سال‌های ۸۵ تا ۹۲ در حدود ۷۱ درصد واحدهای صنعتی کشور تعطیل شدند و در گیلان و مازندران در هر خانه تعداد زیادی بیکار تحصیلکرده وجود دارد.

مشاور وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با اشاره به صادرات ۳۰ درصدی یکی از شرکت‌های فرآوری محصولات دامی به عراق در مورد ورشکستگی صنایع کوچک و متوسط گفت: زمانی که صنایع متوسط و کوچک در بخش فرآوری محصولات دامی کاهش می‌یابند باید سهم صنایع بزرگ افزایش یابد اما در مورد خیلی از شرکت‌ها چنین اتفاقی رخ نداد.

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه مازندران با اشاره به خروج زنان از بازار کار و خروج زودتر از موعد نیروی کار از مشاغل در مورد میزان اشتغال گفت: سالانه باید یک میلیون نفر وارد بازار کار شوند.

کریمی با بیان این نکته که نرخ بیکاری، شاخص کافی برای سنجش اشتغال نیست در مورد ارزیابی نرخ اشتغال اظهار داشت: زمانی که جمعیت فعال و نرخ اشتغال رشد نکرده‌اند و نرخ بیکاری نیز تغییر خاصی در آن ایجاد نشد باید به ابعاد پنهان موضوع فکر کرد.

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه مازندران با اشاره به حضور بانوان در عرصه مختلف در مورد اشتغال زنان گفت: تعداد زیادی از بانوان در آموزش عالی حضور دارند اما در بحث بازار کار همچنان میزان اشتغال آنها ثابت است و در بازار کار باید توازن بین تمامی شاخص‌ها برقرار باشد.

کریمی با اشاره به حضور بیشترین تعداد افراد مزدبگیر در بازار کار استان گیلان در شرکت‌های خصوصی در مورد میزان افراد مزد بگیر شرکت‌های خصوصی بیان کرد: بسیاری از آمار در مورد گیلان وجود ندارد اما در سال ۷۵ تا ۹۰ حدود ۱۰۰ هزار نفر به تعداد افراد مزدبگیر شرکت‌های خصوصی افزوده شد.

مشاور وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با بیان کاهش میزان افراد مزدبگیر در بخش عمومی گیلان در مورد خود اشتغالی در استان گیلان اظهار داشت: مهمترین مراکز اشتغال در گیلان بین سال‌های ۷۵ تا ۹۰ را مراکز خوداشتغالی تشکیل می‌دهند که بیشتر آنها به کشاورزی، دستفروشی و کارهای خدماتی مشغول هستند و بخش زیادی از خوداشتغالی‌ها به‌صورت ناقص عمل می‌کنند.

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه مازندران با تاکید بر این نکته که نیمی از افراد شاغل در استان گیلان مزدبگیر نیستند، درباره مشاغل خدماتی بیان کرد: شغل‌های خدماتی کوچک در کشور به حالت اشباع رسیدند و در سرشماری‌ها بسیاری از آنها اشتغال محسوب می‌شوند اما بسیاری از آنها از حداقل میزان درآمد استفاده می‌کنند.

کریمی با اشاره به بروز مشکلات بازار کار به‌صورت معضلات اجتماعی در مورد روند شرایط اقتصادی ایران از سال ۸۵ تا ۹۴ اظهار داشت: در بین سال‌های ۸۵ تا ۹۰ کشور با پدیده رشد تولید بدون رشد اشتغال مواجه بود که این مورد باعث ایجاد تورم دو رقمی شد.

مشاور وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی افزود: در بین سال‌های ۹۱ و ۹۲  کشور با کاهش تولید و ثبات اشتغال روبه‌رو بود و در سال‌های ۹۳ و ۹۴ با رشد پایین تولید و رشد سریع اشتغال مواجه شد که رکود باعث رشد مشاغل غیرمولد خدماتی و گسترش مشاغل غیررسمی، موقت و با مزدهای پایین شد.

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه مازندران با اشاره به مشکلات موجود در صندوق‌های بازنشستگی در مورد عدم ریسک اقتصادی در جامعه گفت: بسیاری از افراد، سپرده‌های میلیاردی در بانک‌ها دارند اما حاضر نیستند در فضای کسب و کار بلند مدت سرمایه گذاری کنند و دلیل آن فضای نامطمئن سرمایه‌گذاری و اشتغال در کشور است.

کریمی با تاکید بر این نکته که دولت به‌تنهایی توان خروج از رکود را ندارد در مورد نقش دولت برای خروج از رکود بیان کرد: دولت می‌تواند مجری سیاست‌های ضد ادواری باشد و در بحث‌های مختلف حاکمیتی در تحریک سرمایه‌گذاری نقش دارد و دولت در مسائل در هم تنیده نمی‌تواند به‌تنهایی کار خاصی انجام دهد.

مشاور وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با اشاره به وجود ابهام‌هایی در مورد استقبال سرمایه‌گذاران خارجی و سرمایه‌گذاران ایرانی خارج از کشور درباره عوامل مهم در سرمایه‌گذاری گفت: سرمایه‌گذار اگر از ریسک سرمایه‌گذاری خود مطمئن نباشد به‌طور حتم از سرمایه‌گذاری منصرف می‌شود و در سرمایه‌گذاری دو عامل ثبات و سود بسیار اهمیت دارند.

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه مازندران با اشاره به کاهش مالیات در زمان رکود در مورد مقوله‌های مهم در امر خروج از رکود اظهار داشت: شروط لازم و کافی برای رونق اقتصادی، ایجاد ثبات در فضای اجتماعی و سیاسی کشور است و قوای حاکمیتی باید یک همگرایی در گفتمان داشته باشند که این مورد باعث ایجاد همبستگی در کشور می‌شود.

مشاور وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه برجام تحریم‌های جدی را کنار زد درمورد مشکلات برای سرمایه‌گذاری خارجی گفت: هیئت‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری به ایران آمدند اما مشکلات مختلف از جمله ویزا و پذیرش سرمایه‌گذار خارجی باعث شد تا تفاهمنامه‌ها در حد صحبت‌های اولیه باقی بماند.

نماینده مردم رشت در مجلس: واردات باعث شکسته شدن کمر اقتصاد شده است

محمد صادق حسنی در این نشست با اشاره به مشکلات عدیده در امر اشتغال در مورد مهمترین مشکل اقتصاد کشور اظهار داشت: بزرگترین مشکل در اقتصاد مربوط به امر واردات می‌شود که باعث شکسته شدن کمر اقتصاد شده است.

نماینده مردم رشت در مجلس با اشاره به حمایت از بنگاه‌های زودبازده در مورد نقش واردات بر بنگاه‌های زودبازده گفت: تا زمانی که جلوی واردات گرفته نشود توفیقی در امر اقتصاد حاصل نمی‌شود و به‌دلیل سودهای بالا، واردات جلوی پیشرفت بنگاههای زود بازده را می‌گیرد.

حسنی با تاکید بر این نکته که یکی از راه حل‌های فرار از رکود، بنگاههای زود بازده هستند در مورد جلوگیری از واردات بیان کرد: یکی از وزرا در کمیسیون مربوط گفت که نمی‌تواند جلوی واردات را به دلایل مختلف بگیرد در حالی‌که برای داشتن اقتصاد پویا باید جلوی واردات محصولات مختلف از جمله محصولات کشاورزی را گرفت.

نماینده مردم رودبار در مجلس : نتوانستیم  از سرمایه گذاران داخل ایران استفاده کنیم

منوچهر جمالی در این نشست با اشاره به وجود گره‌هایی در سیکل اقتصادی کشور اظهار داشت: اگر گره‌ها را در یک فرآیند ببینیم در این فرآیند سیکل‌های معیوبی داریم که باید همه آنها را با هم حل کنیم و قانونگذاری یک از عناصر تاثیرگذار بر آن است.

نماینده مردم رودبار در مجلس با تاکید بر استفاده از سرمایه‌گذاری ایرانیان خارج از کشور در مورد حمایت از سرمایه‌گذاری ایرانیان خارج از کشور بیان کرد: به‌دلیل اینکه نتوانستیم  از سرمایه‌گذاران داخل ایران استفاده کنیم این فرآیند به سرمایه‌گذاران ایرانی مقیم خارج هم گسترش یافت و ایرانیان خارج از کشور مسائل اقتصادی داخل را رصد می‌کنند.

جمالی با اشاره به همدلی برای خروج از رکود در ارتقای سطح زندگی مردم گفت: ارتقاء سطح زندگی تمامی افراد جامعه یکی از مسائل بسیار مهم است و اگر همدلی در این امر وجود نداشته باشد به‌طور حتم در اجرای وظایف خود موفق نمی‌شویم.

این خبر را به اشتراک بگذارید :