رودبار_فرماندار رودبار گفت:در امر تولید وجمع اوری زباله درسطح شهرها وروستاها می بایست پسماند زباله ها را مدیریت کرد.

سید اسماعیل میرغضنفری ،در همایش مدیریت پسماند زباله روستایی در جمع شوراها ودهیاران وبخشداران وشهرداران اظهار داشت:در ممالک پیشرفته امده اند پسماند زباله را مدیریت می کنند واز ان انرژی برق و…‌تولید می کنند با این نوع مدیریت می توان از چیزهای بد هم استفاده مفید انجام داد.
وی افزود:اگر زباله را خوب در شهر وروستا مدیریت کنیم می توانیم بعنوان طلای سیاه از ان بهره مند شویم واگر بد مدیریت کنیم می توانیم دچار الودگی وتولید امراض از ان بکنیم.


میرغضنفری ادامه داد:اگر می خواهیم در اینده شهر وروستا بهتر ومحیط زیست مناسب وعاری از زباله برای خود وفرزندانمان داشته باشیم باید چیزهای کوچک را جدی بگیریم ومدیریت درست داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه ما در سطح شهرستان روستاهایی داریم که از لحاظ جمع اوری ومدیریت زباله نمونه هستند تصریح کرد:ما همانجوری که در سطح شهرستان روستای پایلوت بدون بیکار مثل اسطلخ جان و…را داریم روستای داریم به نام دره دشت که بدون زباله است، که امیدواریم با ادامه این روند در سطح شهرستان روستای بدون زباله هم داشته باشیم ودر این راستا بتوانیم ان را بعنوان روستای پایلوت معرفی کنیم.
فرماندار رودبارگفت:تمامی اعضای شوراها ودهیاران وشهرداران ودیگر دستگاههای متولی امر باید سعی کنیم که ما در اینده با مدیریت کردن صحیح شهرستانی عاری از زباله داشته باشیم و با همکاری یکدیگر این معضل در سطح شهرستان حل شود.

علی اکبر پورعلی،معاون عمرانی وبرنامه ریزی فرماندار رودبار در حاشیه همایش مدیریت پسماند زباله های روستایی در جمع دهیاران وشوراها وبخشداران وشهرداران شهرستان گفت:ما در سطح شهرستان ۱۷۰روستا داریم که ۱۰۰روستای ما دارای امتیاز دهیاری هستند ولی با این وجود متاسفانه۱۰۰تن زباله تولید می شود و در سطح روستاها رها می گردد.ودهیاران وشوراها باید زباله حوزه خود را مدیریت کنند.
وی افزود:با وجود اینکه به مدد دولت تدبیر امید در بسیاری از روستاهای ما به مکانها وقطب گردشگری تبدیل شده است و در همین راستا خیلی از روستاها به عنوان پایلوت گردشگری هستند ما وظیفه داریم که زباله های تولیدی خود را مخصوصا در روستاها مدیریت کنیم تا در اینده شهرستانی گردش پذیرتر داشته باشیم.

درپایان کارشناس مدیریت پسماند استانداری گیلان از طریق پاور پوندبرای دهیاران وشوراهای روستایی کارگاه اموزشی جهت چگونه مدیریت کردن زباله در روستا وشهر را اموزش داد.
✍علیرضا رحمانی پور

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :