سرپرست اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رودبار از برگزاری دو نشست کتابخوان با معرفی ۹ عنوان کتاب در کتابخانه‌های عمومی هدایت درویشوند رودبار و زنده یاد فرشید احمدی رستم آباد خبر داد.

به گزارش رودبارنیوز به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان، محمد فکور، سرپرست اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رودبار با اشاره به برگزاری این دو نشست کتابخوان گفت: این نشست های ویزه با موضوع دفاع مقدس و با معرفی ۹ اثر در این حوزه برگزار و توسط کتاب خوانان به اشتراک گذاشته شد.

فکور همچنین اضافه کرد: در نخستین این نشست کتاب خوان که در کتابخانه عمومی هدایت درویشوند رودبار برگزار شد، ۵ عنوان کتاب معرفی شد که در ادامه به بخشهایی از این نشست می پردازیم؛

«خاک های نرم کوشک» تالیف: سعید عاکف/ ارائه توسط: مهدیه علی دوستی پور(عضوکتابخانه)

کتاب خاک های نرم کوشک منتخبی از خاطرات خانواده و همرزمان شهید عبدالحسین برونسی در مورد ویژگی‌ها و خصوصیات شهید است.

کتاب با ارائه یک زندگینامه فشرده و مختصر از شهید برونسی به نقل خاطرات اطرافیان، آشنایان و همرزمان ایشان پرداخته و هفتاد روایت کوتاه و خواندنی از ابعاد شخصیتی و زندگانی این فرمانده نقل می‌شود. هر خاطره نقل شده در مورد شهید با یک عکس از شهید همراه است.

«جشن حنابندان» تالیف: محمدحسین قدمی/ ارائه توسط: قزبس پیرمردوند چگینی (کتابدار)

کتاب جشن حنابندان را محمدحسین قدمی نوشته است. موضوع این کتاب «جنگ ایران و عراق» است که از سوی دفتر ادبیات و هنر مقاومت منتشر شده است. این کتاب شامل دو گزارش است. گزارش اول وقایع ۱۰ آذر ۱۳۶۵ تا ۹ بهمن ۱۳۶۵ را شامل می‌شود که در آن ابتدا مراحل ثبت‌نام و اعزام به جبهه شرح داده شده و گزارش دوم وقایع اول آذر ۱۳۶۶ تا ۱۳ فروردین ۱۳۶۷ را شامل می‌شود، که در آن عملیات والفجر پنج و اوضاع و احوال شهر حلبچه، اوضاع و احوال فرماندهان و مناطق عملیاتی، آسیب دیدن چشم‌هایش، شهادت رزمندگان و وصیت‌هایشان و خداحافظی‌اش را از جبهه شرح داده است.

«کوچه نقاش ها» تالیف: سید ابوالفضل کاظمی/ ارائه توسط: زهرا رضایی (عضو کتابخانه)

کتاب «کوچه نقاش ها، خاطرات ابوالفضل کاظمی» را «راحله صبوری» تدوین کرده است. ناشر درباره‌ی این اثر آورده است: «سید ابوالفضل کاظمی از ناشناخته‌ترین رزمندگان و فرماندهان دفاع مقدس بود. البته از این ناشناخته‌های بزرگ که دلاوران صحنه جنگ بودند، فراوان داریم. وقتی جنگ شروع شد، او تهران را به مقصد جبهه‌ها ترک کرد. کتاب خواندنی “کوچه نقاش‌ها” روایت خاطرات کاظمی، فرمانده گردان میثم در دوران جنگ تحمیلی از زبان خودش است. لحن ساده و بی‌پرایه کاظمی و به تعبیری ادبیات عامیانه او در کتاب سبب می‏‌شود مخاطب ارتباطی صمیمی با اثر برقرار کند.

«دا» تالیف: سیده اعظم حسینی/ ارائه توسط : مطهره رضایی (عضو کتابخانه)

«دا» کتابی است درباره خاطرات سیده زهرا حسینی در زمان جنگ و محاصره خرمشهر و در حدود ۷۰ بار تجدید چاپ شده است. گذشته از نقدهای فراوانی که بر این کتاب وجود دارد به بررسی مختصر آن از زبان عبدالحمید جعفری می پردازیم. کلمه ی “دا” همان دایه یا دایکه یا دالکه یا مادر‌به زبان کردی است که مخفف آن می شود دا مانند دا صغری، دا غنچه،‌ دا قشنگ و… کتاب دا یا مادر خاطرات سیده زهرا حسینی، ‌یکی از دختران شجاع خرمشهر است که آن را به مادرش تقدیم کرده است.

«بابانظر خاطرات شفاهی شهید محمدحسن نظرنژاد» تالیف: محمدحسن نظر نژاد / ارائه توسط : زهرا توکلی (عضو کتابخانه)

کتاب خاطرات شفاهی بابا نظر حاصل مصاحبه ۳۶ ساعته سید حسین بیضایی با اوست. همه مصاحبه ها در سال ۱۳۷۴ و اوایل ۱۳۷۵ انجام شده است این کتاب در ۱۸ فصل تدوین شده است که در هر فصل خاطرات ایشان از انقلاب، جنگ و عملیاتهای مختلف است. در بخش آخر کتاب هم عکسها و اسناد را شامل می شود. ایشان در سال ۱۳۲۵ در یکی از روستاهای اطراف مشهد در یک خانواده روحانی دیده به جهان گشودند. ابتدا در مکتب خانه روستا درس خواندند و سپس به مشهد رفتند و در مدرسه عباسقلی خان مشغول درس خواندن شدند تا اینکه در واقعه خرداد ۱۳۴۲ طلبه ها و علما را در مدرسه نواب مورد ضرب و شتم قرار دادند و عده ای را به شهادت رساندند. ایشان نیز طلبگی را رها کردند و به نانوایی و سپس بافندگی مشغول شدند.

به گفته رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رودبار در دومین نشست کتاب خوان شهرستان رودبار نیز که در کابخانه عمومی زنده یاد فرشید احمدی برگزار شد ۴عنوان کتاب با موضوع دفاع مقدس به اشتراک درآمد.

«نیلوفر نیایش» تالیف: حسین سیدی/ ارائه توسط : بنفشه فلاح (کتابدار)

نیلوفر نیایش نگاهی نو به زندگی و شخصیت امام سجاد دارد در این کتاب از نام‌ها و کنیه‌ها عواملی که باعث آرامش می شود و از روابط خویشاوندی سخن به میان آمده است.

« لبخند مسیح» تالیف: سارا عرفانی / ارائه توسط : فاطمه معصومی (عضو کتابخانه)

کتاب لبخند مسیح داستان زندگی دخترکی است که می خواست مسلمان شود و مشکلاتی که در این راه گذرانده است و…

«از معراج برگشتگان» تالیف: داوود آبادی/ ارائه توسط: صدیقه جهاندار (عضوکتابخانه)

این کتاب با روح طنز و فراحی که در آن به کار رفته آن را بسیار جذاب کرده نویسنده کتاب در تمام زمان جنگ خود خاطرات دوستانی را نقل می کند که با خود سازی به مرحله ای رسیدند که در عشق الهی فنا شدند و در این کتاب صفای جبهه با وجود تمام سختی ها به زیبایی بیان شده و….

«من زنده ام» تالیف: معصومه آباد/ ارائه توسط: لعیا غلامپور(مسئول کتابخانه)

روایت اسارت دختر ۱۷ساله ای که اسیر جنگ دشمن بعث می شود این کتاب روایت وحشیگری دشمن نسبت به برادران اسیر او ونیز خواهرانی است که در کنار او بودند اما در پس دیوارها و پشت میله ها و در اوج خفقان آنچه که او چند دختر همراهش را سر پا نگه می دارد غیرت برادران اسیرش است که از دور هوای خواهرنشان را دارند وبا زبان بی زبانی وبا ضربات بر دیوار سلولها پیام می دهند که باید زنده بمانید و استوار و…

(Visited 2 times, 1 visits today)

این خبر را به اشتراک بگذارید :